Відтепер ми візьмемо безпосередню участь у створенні розумних міст

Мы отримали партнерство в практичній реалізації смарт-міста / тестового майданчика, а також великі можливості! Нам доводиться починати зараз багато чого заново, але ми починаємо далеко не з низького старту.

Запрошення на заходи прийшлося якраз вчасно. Справи в нас, прямо скажемо, йшли гірше нікуди за всі 13 років нашої діяльності: від великомасштабної війни Росії з Україною, що призвела до сильного зменшення бюджету, а як наслідок – і замовлень на студіях та фрілансі, звільнення працівників, втрати цінних волонтерів у команді, і до різкої кардинальної зміни курсу “Проєктом Венера” – організацією, яку ми раніше щосили просували, замість повноцінного розвитку своєї.

Нам потрібна була можливість переставити наш потяг на власні рейки, і така можливість з’явилася!

Smart City Expo і OXYGEN Summit

…відбувалися 22-23 травня 2024 р., у Нью-Йорку.

Smart City Expo USA зібрало лідерів індустрії, представлено технології “розумних міст”, проведено низку лекцій і панельних дискусій. Сюди не так просто потрапити зі сторони людині, яка прямо не має відношення до цієї теми – стандартний квиток коштував 1049 дол.

OXYGEN Summit пройшов у перший день Експо в окремій зоні, куди можна було потрапити небагатьом, тільки за запрошенням. Учасники: делегації з більш ніж 10 країн, голови фондів, венчурного капіталу, проектних інститутів. На заході проведено дискусії про розвиток сфери Смарт міст, де мені вдалося взяти участь від української делегації.

В рамках саміту, було підписано угоду про початок реалізації тестових майданчиків, з посильною допомогою і виділенням ресурсів від більш ніж 20 великих міст і мегаполісів по світу, де тисячі IT-компаній, організацій зможуть отримати підтримку і точку об’єднання, а міста – прямий обмін досвідом, з можливістю застосовувати результати у себе.

Що ми можемо запропонувати?

Ідеї, які ми просували в рамках оригінального ” Проєкту Венера” Жака Фреско, добре поєднуються з останніми трендами, а також технологіями, автоматизацією та роботизацією. Особливо це актуально зі стрімким розвитком штучного інтелекту та дедалі більшим розумінням, що чинний порядок речей застарів та не відповідає сучасному науково-технічному прогресу, та й самим можливостям нашої планети. Ці ідеї допомагають побачити майбутнє, що надихає, де багато чого працює по-новому. До чого ми йдемо і до чого варто прагнути? В учасників ринку смарт міст поки що немає спільного розуміння кінцевої мети, бажання об’єднати зусилля заради реально досяжного світлого майбутнього – і добре б їм дати цю картинку.

Еволюційний перехід до пост-дефіцитної економіки, описаної Жаком Фреско, добре вписується в концепцію розвитку смарт-міст, як відправної точки.

Спілкуючись на ці теми з учасниками, спікерами, представниками фондів, компаній тощо, я бачив, як це відгукується з їхніми місіями компаній, представленими технологіями, особистою позицією. Є розуміння, що світ зміниться, і наш варіант, з ким би я не спілкувався – викликав захват, інтерес і підтримку. Зрозумілим і таким, що відкриває багатьом очі, було уявити майбутнє місто, як єдину високоавтоматизовану систему, керовану ШІ, яка виробляє, розподіляє, надає послуги, розумно використовуючи ресурси, звільняючи людей від нудних і монотонних робіт, даючи їм все необхідне для повноцінного життя і реалізації потенціалу, і без будь-яких додаткових умов.

Там, де існують розбіжності – вже незабаром це виправить той самий мінливий світ. Наприклад, не всі вірять у значну автоматизацію і масове заміщення людей на роботах. Прямо працюючи над продуктами, що це роблять, як у Майкрософт, називаючи ШІ, нейромережі – “помічником”, прямо кажучи зі сцени, що мета “не замінити людей”, а “покращити їхні можливості”. Може, така промова має кращий вигляд для публічної картинки, але в таких технологічних гігантах уже б мали зрозуміти, до чого все це веде, і почати адаптуватися заздалегідь, не тримаючись за минуле та усталені принципи, на кшталт тієї самої роботи, просто заради роботи. Юрист на панельній дискусії запропонував запровадити закон, що зобов’язує компанії наймати людей, навіть якщо їм там нема чим займатися. – У чому сенс? Стикаючись впритул із мисленням законодавців – пробирає дикий дисонанс. Ми живемо в жахливо неефективному світі, що чіпляється за застарілі системи.

На дискусійних панелях часто проскакувало, що після ковідних часів – робота видозмінилася. Умови її змінили, змусили адаптуватися. А коли все ніби як повернулося на свої кола – змусити ходити людей в офіси стало значно важче. Простоюють офісні будівлі, нові вже практично не будуються, а керівники компаній вигадують різні хитрощі, щоб заохочувати роботу з офісу. Потрясіння і практичне застосування нових методів на практиці – рецепт змін. І на нас чекає чимало такого в майбутньому. Світ не зупинився, і ми та наші онуки житимемо зовсім в іншій системі – саме від нас залежить, в якій саме.

Приємно здивували учасники панельної дискусії, де на моє запитання щодо технологічного безробіття і невідповідності рівня розвитку і нашої системи, якраз знайшлася людина, Корі Грей, голова фонду Смарт Сіті Консіл, що розказав колегам по сцені все, як воно є і до чого йде, просто-таки нашими словами – і я, звісно, записав усе це на відео! Ми обмінялися контактами, а Андрій Колодюк пізніше обговорив із ним “Місію на Землі”.

Проєкт «Місія на Землі»

За день до Експо, вийшло провести окрему робочу зустріч з Андрієм Колодюком, де ми відразу перейшли до практичних справ.

Андрій Колодюк – голова венчурного фонду, посол українського бізнесу, створював і керував великими компаніями, тощо. можна просто загуглити його ім’я, щоб зрозуміти масштаб людини. Це з ним ми ще з 2013 року планували будівництво нового смарт-міста під Києвом, ведучи переговори з тоді ще живим Жаком Фреско (Андрій до нього літав двічі) – і справа могла піти ще в ті роки, якби обставини склалися трохи іншим чином.

Андрій виступав у Київському Політехнічному Інституті – тоді мені з командою вдалося в рекордні строки зібрати 1700 глядачів на прем’єру фільму “Вибір за нами”, з прямим включенням з Жаком Фреско. Це було 2015 року. Також ми дали інтерв’ю разом із ним на Громадському (див. фото нижче).

Крім переговорів із Жаком Фреско, я навіть входив у робочу групу і борд, що все це планували. За плечима у мене досвід сімейного будівельного бізнесу, проєктування практично будь-якого виду споруди та організації всього цього процесу під ключ. Наприклад, частиною плану було створити з нуля проєктний інститут, що створив би місто, і далі б продовжував працювати в самому місті над іншими містами, і схожими проєктами. Це б обійшлося в рази дешевше, ніж послуги 3ї сторони: дизайн-бюро зі США, на яке нас перенаправила Роксана Медоуз, голова організації “Проєкт Венера”, тому що, окрім концепту і прив’язки до “бренду”, вони, в “Проєкті Венера”, на наше здивування, не змогли нічого запропонувати. І це незважаючи на те, що “це була найкраща можливість щось побудувати”, – як сказав Станіслав Айзін, перший директор у новоствореному борді директорів “Проєкту Венера”, який обіймав посаду в 2016-2018 роках, до появи сьогоднішніх горе-директорів.

Що з цим проєктом міста сьогодні? Андрій увесь цей час продовжував організовувати цю справу, незважаючи на труднощі, вибудовуючи усю необхідну базу: від ділянки землі, фінансування і аж до перемовин щодо потенційних розширених дозволів і повноважень для територій, та вже понад 10 років збирав впливових і потрібних людей зі сфери політики, бізнесу й некомерційного сектору.

Андрій організовував “Український Дім” у Давосі, що наче магніт збирає всю впливову й активну частину суспільства з політики, бізнесу та громадських організацій – і мені він розповідав, що ідеї, які пропонує Жак Фреско, користуються великим попитом, і час цих ідей якраз настав, але поки що є неясне розуміння можливої реалізації. Ми нещодавно зустрічалися в Лондоні, а до цього завжди підтримували контакт. Період активної роботи з Андрієм був у 2013-2018 роках, коли провели десятки робочих зустрічей, виїжджали на потенційні місця будівництва і розробляли концептуальну пропозицію та презентації.

Фотографії та стаття про “Український Дім” у Давосі 2018 року: https://mc.today/vpervye-ukraina-vyzyvala-ne-zhalost-a-uvazhenie-andrej-kolodyuk-ob-organizatsii-ukrainskogo-doma-v-davose/

Про що все це?

Пілотна назва у планованого міста – “Місія на Землі” (Mission On Earth), і вже наприкінці цього або наступного року почнеться публічна компанія і запуск. Але вже зараз можу поділитися з вами деякими інсайдами та чудовими новинами!

Одразу до хорошого – нас, нашу організацію ” Проєктування Майбутнього”, вже запрошено як безпосередніх учасників! Партнерство в цій справі приносить нам масштабний, серйозний практичний проєкт у скарбничку, відкриваючи нові перспективи, можливості та контакти. Дуже гарно складається пазл із наших пропозицій, нових трендів, цього партнерства та потенційних можливостей.

Концепт “Місії на Землі” – стати тестовим майданчиком і кластерним кампусом, робочим хабом і з експо, майданчиком для конференцій, центром тяжіння і стартовим майданчиком для багатьох компаній і сфери смарт міст.

На відміну від інших смарт-міст – пропонувати зміну і в соціальній структурі суспільства, вводити в кластерах нові види економік, соціальних експериментів, давати більше свободи учасникам і менше регуляцій з боку держави. Як приклад, набагато розширена шеринг-економіка, де ви зможете користуватися багатьма речами, просто взявши їх “з бібліотеки” – за аналогією ресурсного центру в містах Жака Фреско.

Мета міста – задавати нові тренди і рухати людську цивілізацію, уявити будівництво смарт-міста, як єдиного продукту, що можна легко замовити, підтягнувши одразу весь накопичений досвід, практики і потрібні компанії. І до речі, від цього не так далеко до планування міста, як однієї великої високоавтоматизованої системи з розвиненим ШІ – що, як на мене, є ключем до переходу до того пост-дефіцитного світу, про який говорив Жак Фреско.

У нас пізніше вийде інтерв’ю з Андрієм, де він розповість більше деталей про плановане місто.

Усе вельми багатообіцяюче, і дасть змогу розпочати роботу на власну репутацію, здобутки та практичні проєкти в прискореному режимі. Нарешті відкриється наш шлях і заберуться штучні перепони, які вже довго стримують наш розвиток, скидаючи вже вкотре з досягнутих висот у вельми жорсткий спосіб. Але ми адаптувалися, досягали нових успіхів. І якщо ми впоралися в таких умовах – то тут уже буде це зробити легше!

Краудфандінги

Було лише кілька тижнів на організацію всього для поїздки, але вистачило кількох оголошень у соцмережах і в чаті спонсорів, щоб зібрати чималий бюджет краудфандінгом у розмірі 2000 дол., 75% з яких зібрали трохи більше, ніж за добу! Додаткова ціль на обладнання теж була швидко закрита.

Особлива подяка від усіх нас за істотний внесок: Михайло Соболєв, Вадим Ротарі, Анатолій Карпов, Ілля Терентьєв, Олександр Т, Moonkiss.

Краудфандинг “Новий Початок” було запущено незадовго до того, як ми дізналися, що летимо в Нью-Йорк. Він актуальний. Основна мета не змінилася – зібрати фонд або регулярними внесками на зарплату команді та розвиток, створивши надійну базу, вийшовши на самоокупність, просуваючись далі за планом. З урахуванням цієї поїздки, ми трохи перепишемо План, але тепер у більш позитивному і практичному ключі.

Дякую вам!
Приєднуйтесь, підтримуйте, поширюйте.