Архівні лекції Жака Фреско – нам їх обіцяли, але де ж вони?

Стаття про збереження спадщини Жака Фреско перетворилася на розслідування каламутних історій про гроші та корупцію в Проєкті Венера.

Одними з найбільш незабутніх лекцій Жака Фреско для мене є його записи 70-х років, де він охоплював більшу кількість тем – там я бачив ентузіазм, віру в краще майбутнє і бажання використовувати технології для розв’язання проблем у найкоротший термін. З віком Жак ставав спокійнішим і розважливішим, повторюючи вивірені приклади і фрази, але саме в ті роки формувалися його основні ідеї та пропозиції. Ось чому я хочу розповісти вам про таку важливу тему, як “транскрипція і збереження його спадщини”.

Раніше я написав статтю про те, чому не вийшов фільм “Людина завтрашнього дня” – біографічний фільм про Жака Фреско, автором якого мав стати Натанаель Дінвідді. І здавалося б, один провалений проєкт не є доказом його некомпетентності або безвідповідальності в інших сферах. Тільки коли я став більше занурюватися в інші проєкти Нейта, як новоспеченого директора, я зрозумів, що він ставиться до них так само, як і до свого проєкту фільму про Жака Фреско, поїдаючи репутацію і популярність “Проєкту Венера”, яку, цілком можливо, вже остаточно знищив.

Матеріали, про які йдеться

Спадщина Жака Фреско

Не тільки я розумію важливість доступу до цих матеріалів, а й юний Нейт. Тож у 2011 році, Натаніель Дінвідді розпочав дослідження біографії та творчості Жака Фреско. “Справа його життя”, це дослідження, мало на меті створення впорядкованого архіву, виробництво фільму “Людина завтрашнього дня”, оцифрування та розшифрування всіх наявних матеріалів:

  • 616 аудіокасет
  • 1879 відеокасет
  • 195 рекламних документів
  • 5500 ескізів дизайну
  • 200 схематичних проєктів
  • 400 масштабних моделей ручної роботи.
  • 297 книг
  • 85 жорстких дисків
  • 113 дискет
  • Сотні компакт-дисків
  • тисячі фотографій і негативів
  • тисячі текстових документів

І так, з 2014 року по 2020 рік 125 волонтерів працювали над перетворенням його 864 лекцій на стенограми. Їм вдалося розшифрувати близько 14%. Ого! Та це ж ціла сотня лекцій. Де ж усі ці лекції?

Гроші

Мені вдалося знайти частину з усіх матеріалів, близько 10 лекцій, якими займалися волонтери, і які тепер перебувають у магазині на сайті. З них лише 1 безкоштовна, але вам однаково доведеться залишити персональну інформацію, щоб отримати до неї доступ – решту продають за 3-5-7 дол. кожна, залежно від формату (просто текст, просто аудіо, відео з білим екраном, субтитрами та аудіо, що рухаються). На YouTube-каналі Проєкту Венера можна зустріти 2х хвилинні вирізки з цих годинних лекцій, що пропонують вам купити повну версію.

Я слухав тільки невелику частину записів, що вже дуже давно є в публічному доступі – і це, знову ж таки, всього лише вирізки годинних лекцій, де за повні доведеться заплатити.

20 “класичних лекцій із 70х” обійдуться вам у 160 дол.

Щоб запустити повноцінний етап розшифровки, новоспечений Борд Директорів вирішив у 2019 році зібрати гроші. Краудфандинг вдався, результатом стала сума в 105 тисяч доларів (55 068 від зацікавлених і ще 50 тисяч доларів від команди SOUL), тим самим – запустивши “інтенсивну” роботу над транскрипцією матеріалів.

Про це йдеться не тільки на сторінці краудфандингу, а й у відео (див. вище). Де поруч із Роксаною чи не вперше з’являється на публіку Нейт. Він, як архіваріус за професією, мав би зайнятися цим професійно.

Подвоєння суми

На саму транскрибацію було виділено 25 тисяч доларів із зібраної суми. Гроші пішли на найм розшифровувальників із сайту Fiverr.

Зверніть увагу, що тільки 25 тис доларів із них виділяється на транскрипцію

Плани та строки

А тепер починається найцікавіше! Тут в організації Проєкт Венера завжди були великі проблеми, а нові директори вивели це абсолютно на новий рівень! У 2020 році виходить неймовірно важливе відео про майбутні плани, в якому заявлено, що проєкт транскрипції, гроші на який зібрали у 2019 році, буде закінчено у 2022. Але почекайте, зараз же 2024 рік.

Сховане відео

Оригінальне відео про плани приховали. Цікаво чому?

У нас залишилася копія, ви можете його переглянути. Уперше ми чуємо про те, що “борд директорів ухвалили рішення”, і вони пообіцяли нам:

  • футболки
  • транскрипцію лекцій
  • книгу з 200 цитатами Жака
  • надруковані 3д форми будівель у продажу
  • поліпшення сайту
  • краще навчання для команд
  • окремий сайт-музей, куди відправлять Жака Фреско, і де можна буде купити підписку, щоб послухати його лекції, зараз відомий як Фонд Жака Фреско
  • подкаст від Нейта із запрошеними експертами

І далі про подальші плани, без прив’язок до дат. Публікація книжки-збірки відібраних вирізок із транскрипцій, серії книжок відібраних робіт, серії книжок збірних робіт, відсортованих за датою, хоч би що це означало. Обіцяють критичні розбори. Огляди на літературу. Трансдисциплінарну дослідницьку програму – цікаво, чи це не про той дослідницький центр псевдонаукових видів енергії в Перу, що нам пообіцяли нещодавно? Віртуальний симулятор. Наукову фантастику і новий дослідницький центр.

За щасливим збігом обставин, у мене залишилося два коментарі, які я зберіг незадовго до того, як відео було переведено зі статусу за посиланням у приватний.

Я хотів би, щоб Проєкт Венера був менш капіталістичний, замість продажу футболок у перші 20 секунд.

Насправді, під відео було повно коментарів із критикою, яку я не зберіг. Мене все таки цікавили саме конкретні зауваження, а не на емоції, приміром ось таке.

Я покинув рух через бездіяльність і розмиті повідомлення після смерті Жака. Сумно, що мало що змінилося…

Завершення роботи над транскрипцією?

На початку 2024 року, на сайті Проєкту Венера виходить звітна стаття “Вшановуючи спадщину Жака Фреско: Завершено транскрипцію його візіонерських лекцій”, де йдеться про завершення роботи над транскрипцією лекцій. Підписана авторка статті – Роксана, пише, що вони зіткнулися з численними труднощами. Ну звісно? А як же без них!

Статтю було опубліковано 27 січня 2024 року, через 2 тижні після масштабної критики з боку організації “Проєктування Майбутнього”, а також безпрецедентного обговорення всіх провалів організації “Проєкт Венера”. У цих обговореннях безпосередньо брав участь і сам Нейт. Одним із пунктів критики якраз була відсутність звітів і реальних результатів за зібраними краудфандингами.

Обговорення документа “Смерть Проєкту Венера Жака Фреско” на Discord сервері.

Під час написання цієї статті я не міг позбутися думки, що мені зовсім не зрозумілі цифри, наведені в різних джерелах. На сторінці краудфандингу було заявлено 747 лекцій. У звітній статті вказується цифра у 864 лекції (1800 годин). На сайті Фонд Жака Фреско 840 лекцій. Досить дивно для архіваріуса, де все має бути чітко підраховано.

До речі, щодо деяких інших пунктів краудфандингу, я не знайшов жодної інформації. Може хтось знає більше і поділиться?

У звіті нібито було пояснено деталі затримки. Хоча, як на мене, досить непереконливо.

Звісно, але чому не можна було попросити трохи більше грошей на наймання професійної студії, де сума за підрахунками вища, але результат був би якіснішим? Хоча б для відібраних лекцій. Або до чого критикувати вибір людей для транскрипції, для яких англійська мова є іноземною.

З іншого боку, можна було піти іншим шляхом: залучити ком’юніті, яке чудово впоралося з перекладами і раніше, повністю в темі, знає нюанси мови Жака. Водночас незрозуміло, чому матеріал зберігається без публікації, позбавляючи доступу інших. Чому б не опубліковувати матеріал по мірі його готовності, тим самим наповнюючи бюджет грошима з монетизації YouTube. За 13 років, роблячи таким чином, обсяг матеріалу міг би бути значним. Чи є це технічно складним завданням? – Ні. Ну ось близько 30 лекцій перетворилися просто на товар на сайті, доступний дуже не багатьом.

Загублений Жак Фреско та оригінальний Проєкт Венера

Досі на сайті Фонду Жака Фреско не вийшло жодної лекції чи матеріалу, навіть за обіцяною платною передплатою. Ну ось директори відправили Жака в музей Жака Фреско, але це просто на словах – де по-справжньому його тепер шукати? Де послухати лекції? Хто цим узагалі займається? Ну або вирішили вони відправити на спокій оригінальний “Проєкт Венера” – де можна почитати оригінальну програму, досягнення, пояснення, поширені запитання? А от ніде.

Усе це, включно з Жаком і оригінальним Проєктом Венера, прибрали з ресурсів Проєкту Венера, не надавши жодних майданчиків, шансів використати всі напрацювання, досягнення за оригінальним курсом, для тих, хто хоче продовжити. Директори використовують тепер ім’я, накопичені ресурси і майданчики під абсолютно інший напрямок, навіть не пояснюючи деталі того, що відбувається. І оскільки лекції Жака, оригінальні фільми та книжки – головний “актив” організації “Проєкт Венера” – нам, та й решті, погрожують авторським правом за подальше використання та популяризацію, закопуючи всі ці ідеї, та й самого Жака, у ще глибшу могилу. Це, вибачте, вже виглядає як мета, а не помилка.

Після того, як Нейт Дінвідді переступив поріг архіву, архівом не дозволяють нікому користуватися, нікого до нього не пускають послухати/попрацювати, створити фільм, відео, огляд – навіть нас, із півторамільйонним тематичним каналом і десятиліттям співпраці. Всупереч усім милостивим заявам про збереження спадщини Жака Фреско – все це виглядає прямо протилежним чином.

У стадії вічної розробки.

З моменту публікації статті 27 січня, в якій заявляється про закінчення транскрипції, минуло майже пів року. Невже не можна було розмістити хоч частину матеріалів? Може проєкт транскрипції, насправді, ще не завершений, і це був суто формально оформлений посил “відчепіться”, “ось вам звіт”?

З таким успіхом, можна було оголосити про завершення транскрипції хоч у 2019. Адже публікація – це ж окремий проєкт! На це теж треба зібрати краудфандинг?

Статтю підготовлено у співавторстві з Євгеном Слюзко.