Одним із ключових членів ради директорів організації “Проєкт Венера” наразі є Натанаель Дінвідді, який отримав свою посаду ще у 2018 році. Ви знали про це? Він займався дослідженням біографії Жака Фреско, а також мав змогу поглиблено попрацювати з архівами Проєкту Венера, перебираючи та структуруючи їх упродовж років.
Кульмінацією його роботи мав стати документальний фільм “Людина завтрашнього дня”, що розповідає про життя Жака Фреско, – однак, з якоїсь причини ми так і не побачили фільм. З чого б це?
Якось я блукав інтернетом, і натрапив на згадку про цей фільм. Мене вкрай зацікавила сама концепція. Адже про Жака я чув тільки від нього самого, а поглянути на його життя через призму інших людей було б куди цікавіше. Я почав шукати: – коли цей фільм був задуманий? – і коли приблизно він вийде? Знайти потрібні посилання мені допоміг голова організації “Проєктування Майбутнього”, Євген Слюзко.
Коли я зайшов на Facebook-сторінку фільму “Людина завтрашнього дня”, то виявив, що старт його виробництва почався ще 2013 року.
На одній із перших фоток одразу ж упізнаю Нейта (він праворуч). Видно його ентузіазм перед початком захопливої справи – хотів би я опинитися на його місці. Натанаелю вдалося отримати грант і необхідні ресурси від університету Канзасу, Центру дослідження для студентів, Школи мистецтв і Факультету кіно на зйомку фільму, де він на той час навчався… Це написано в одному з постів Facebook сторінки.
Ресурси знайдено, виробництво розпочалося! Нижче фотографій зі сторінки. Кількість запрошених інтерв’юйованих більша за 24 особи: ті, хто якимось чином були пов’язані з Жаком Фреско.
Для фільму було створено сайт frescofuture.com, який зараз доступний тільки через Веб-архів.
На знімках видно Нейта: він виконує роль оператора і, можливо, інтерв’юера.
Ба більше, сторінка наповнена фотографіями поїздок ключовими місцями з життя Жака Фреско. Та я б із задоволенням глянув цей фільм!
Все ніби як складається більш ніж чудово. З огляду на скріншоти і, ймовірно, відзняті матеріали вже вимальовується фільм, який і був обіцяний. Однак, у 2015 році виходить пост, де йдеться про те, що режисера фільму, Натанаеля Дінвідді, залучили до іншого проекту, а робота над фільмом затримається ще на кілька місяців.
Після, вийде ще деяка кількість постів, які відсилають на фільм до 2019 року. Деяка кількість реклам самого “Проекту Венера”… і тиша, до одного цікавого моменту…
Цим моментом став день, коли я дізнався про цю всю ситуацію. Я запропонував знайомому, який веде свій блог під назвою JacqueFrescoEducation про “Проект Венера”, опублікувати інформацію про це все, надавши матеріал і посилання. Не втримавшись від отриманої інформації, він 26 лютого 2024 року зробив пост на своєму сайті, описавши всю цю ситуацію для англомовної аудиторії. Тут же кимось було створено гілку з посиланням на цю статтю, на громадському Discord сервері, де є всі члени ради директорів організації “Проект Венера”, запустивши тим самим громадську дискусію.
Безліч людей, хто підтримує Проект Венера, почали активно обговорювати ситуацію, що склалася. Також, я не втримався і зазначив Натанаеля Дінвідді, не чекаючи поки він знайде сам цю дискусію. За моїми спостереженнями Нейт часто сидить у мережі та деяку кількість разів спілкувався в чатах з інших тем.
Тільки, відповіді ми так і не отримали. Чому ж фільм, який було розпочато ще 2013 року, досі не зроблено? А вже на хвилиночку 2024 рік – тобто минуло 11 років. Невже за цей час не можна було знайти інших режисерів, відеомонтажерів або невелику кількість грошей, щось, щоб доробити фільм, виходячи з тих ресурсів, відзнятого матеріалу та іншого, що вже було зроблено. У крайньому випадку – публічно озвучити проблеми, з якими він зіткнувся, і попросити допомоги. Матеріали відзняті і є цілий архів. Витяг з брошури:
“Фільм міститиме більшу частину нещодавно організованих архівних матеріалів, які складаються з більш ніж 2000 аудіо- та відеозаписів, 2500 фотографічних зображень, 3500 дизайнерських візуалізацій, 300 фізичних моделей і сотень документів”
Після 5 років мовчання у Facebook блозі, несподівано для всіх з’являється серія постів, де йдеться про те, що вийде автобіографічне інтерв’ю з 7 частин з біографії Жака.
І справді, серія інтерв’ю вийшла на каналі Jacque Fresco на честь дня народження 13 березня. Тільки автобіографічним фільмом його не назвеш: це просто 7 частин інтерв’ю з Жаком де він одноосібно розповідає про своє життя. Як дивно, чому вони не опублікували їх раніше, а не через кілька місяців після гарячого обговорення в Discord. – От збіг!
Підбиваючи підсумок, ми бачимо, що Натанаель, взявши ресурси деякої кількості установ, зокрема й грант, почав роботу над фільмом, який не зміг закінчити за 11 років, при тому, що вже відзнятого матеріалу більш ніж достатньо.
І тут спливають питання. Чому Натаніель Дінвідді мовчить? Що буде з цим, безперечно, цінним, вже відзнятим матеріалом? І найголовніше – Де фільм?!
Я бачу просте і зрозуміле рішення: розповісти про проблему, чого не вистачає. Та за такий час я б сам вивчив відеомонтаж і змонтував усе в один фільм, або, можна було б дати доступ до серії інтерв’ю, а ентузіасти б знайшли цьому застосування. Це потрібно було зробити давним-давно – інтерес до Жака Фреско і його ідей помітно падає, а організація “Проєкт Венера”, та її директор, Натаніель Дінвідді, явно не працюють у цьому напрямі, щонайменше, від дня його призначення, у 2018 році.
PS: Я наполегливо шукав виправдання цьому. З усіма ж буває, ну не виходить щось доробити, і над проєктом працював не тільки Нейт, можливо він втратив інтерес. Тільки Коли я почав розбиратися в цьому, я зрозумів, що це далеко не єдиний проєкт, за який він взявся, і який не допрацював. Бюджет наступних проєктів уже куди більший за університетський грант.
Ще у 2021 році я брав участь у створенні відеороликів разом з командою англомовного YouTube-каналу The Venus Project, проте через відмову керівництва публікувати безкоштовно лекції Жака, я зайнявся створенням відеороликів у команді каналу Екстенсіональний, працюючи приблизно 2 роки продюсером, сценаристом, відеомонтажером та випустивши цілий плейлист Загальної Семантики та інших тем. Зараз же, я присвятив себе написанню сценаріїв для організації Проєктування Майбутнього та допомозі в розслідуваннях.