Із утопії в антиутопію. Що сталося з Проєктом Венера після смерті Жака Фреско?

Шахтарське містечко виживальщиків у пустелі, де ви працюєте за безплатно, під виглядом міста майбутнього. Інститут, що вивчає псевдонаукові вічні двигуни та енергію ефіру, а також знахарство з шаманством, як заміну сучасної медицини. Персональний ядерний реактор у серці міста. Ігри в політику обраною групою “монахів”: 40 філософів, що мають прийти до ідеальної форми правління, поєднавши всі відомі, включно з фашизмом. План закритися на 10 років від цивілізації, з назвою «Відпочинок Жака», щоб вийти в постапокаліптичний світ із найкращими пропозиціями, стати аркадіанцями, хранителями знань, і відродити цивілізацію. – все це, і багато іншого в нових планах Проєкту Венера. Розглянемо основне по порядку.

Проєкт Венера зі смерті Жака Фреско і призначення борду директорів з колишніх волонтерів перетворився на інформаційну цитадель, з договорами про нерозголошення, повною відсутністю новин і коментарів. Це стало чудовим ґрунтом для корупції та маніпуляції, свідомого знищення руху і всіх, хто міг би вільно висловити незгоду. У цьому чумному казані переварювалися і приживалися за лаштунками найрізноманітніші ідеї та думки. Натанаель Дінвідді, живучи вже 9 років у гостьовому будиночку на території Проекту Венера в Роксани Медоуз, колеги Жака Фреско, неабияк постарався занурити Роксану в новий світ змов, альтернативних вчених і субкультури вижівальщіков, надаючи книжки, подкасти і потрібних людей. Почала просочуватися інформація в публіку з вуст самих директорів і їхнього нового Жака Фреско – Саймона Мішо. Стають зрозумілішими дивні формулювання і цілі на повністю оновленому сайті Проекту Венера.

З подкасту «Будуємо державу з нуля», який нещодавно вийшов, ми дізнаємося нові деталі про плановане місто в пустелі Венус Арантас, і найцікавіше, що нарешті торкнулися і політичної системи.

Проєкт Венера грає в політику (або релігію)

Головний керівний орган, виявляється, збиратиметься на «Теорії ігор», де 40 вчених і філософів годинами й днями безперервно гратимуть (дискутуватимуть) про оптимальний соціальний устрій, про те, як вам краще жити, беручи все найкраще з усіх соціальних систем, зокрема і згадуваний раніше на подкастах і фашизм, і феодальний устрій, і т. п.

Натанаель Дінвідді
Натанаель Дінвідді
Саймон Мішо
Саймон Мішо

Очолить цю справу команда не якихось узятих з вулиці, а добірних «професіоналів», як-от Нейт, Тео – філософ і пілот, які входять до борду директорів Проєкту Венера, – а також Саймон Мішо, псевдонауковець-виживальщик і конспіролог. І судячи з інших подкастів, туди ще можуть увійти досить одіозні особистості, діячі псевдонаук, а може навіть і шамани племен (я серйозно). Вони стежитимуть за тим, щоб усе починання «не пішло не тією дорогою», і визначатимуть устрій не тільки для передбачуваних 10.000 людей, що житимуть у Венус Арантас, а й заразом, незрозуміло яким чином, задаватимуть тренд для всього іншого світу.

Що це буде за політичний режим такий, якщо у вас є певна правляча група, і окремо всі інші? Феодалізм зі знаттю? Диктатура з правлячою партією? Чи просто апокаліптичний культ зі всезнаючими жерцями? (Нейт обмовився, що він буде в цій раді «монахом»)

Щось не пригадаються мирні групи людей, що довго існували, або взагалі існували, граючись у «створимо свою державу в існуючій державі», окрім випадків із релігійними громадами, які захищаються законами, – адже вони єдині, хто може встановлювати дивакуваті внутрішні правила.

А тут ми ще дізнаємося, що запроваджуваний соціальний лад у місті може в будь-яку хвилину змінюватися (!) з волі членів «Теорії ігор», а якщо щось не вдасться – відкотитися до суто корпоративних відносин «роботодавець-працівник», і потім подумають, що б його ще такого придумати.

Шахтарське містечко з народною медициною

Ось уже виходить не зовсім утопічне високоавтоматизоване місто Жака Фреско. Утопія? Ні, у нас тут жорстока реальність і гра на виживання. І доведеться забруднити руки, як на шахті, так і в полі. На тлі заяв про відкат у технологіях і особливості клімату, з необхідністю опріснення води – це буде те ще місце.

Заплановане місто Проекту Венера в пустелі Венус Арантас. Зустрічається й інша назва - «Посадка на Венеру»
Заплановане місто Проекту Венера в пустелі Венус Арантас. Зустрічається й інша назва – «Посадка на Венеру»

Прикрасивши словами зі словника Жака Фреско і високими намірами з порятунку людства, ми за фактом отримаємо таке собі шахтарське містечко, станцію перероблення використаних шин, екопоселення з городами в пустелі й опрісненням води, і полігон, де проводитимуться тести, зокрема і на людях, як у соціальному плані, так і в медичному, – і шкода, що цієї теми не торкаються. Можливо, спеціально. Але ж медицина – велика складова ідеї цього міста. Я бачив цей суперсекретний слайд, і там ті самі псевдонаукові дослідження, але вже не вільної енергії, а в цьому разі препаратів, народних засобів, лікування енергіями і методик кількатисячолітньої давнини – а ви, виходить, піддослідний кролик.

Цитата Саймона з подкасту на AccidentalGods: «Один із напрямів, це школа думки, що сучасній фармацевтичній медицині більше не можна довіряти як інституту, як науці і таке інше. Все доведеться винаходити заново, і це вас розсмішить… Але, давайте вирушимо в Південну Америку і познайомимо китайську трав’яну медицину з методами амазонських шаманів.»

Інститут Прометея – магніт для псевдонаукових діячів і шарлатанів

Цілий інститут, що вивчає «не традиційні» джерела енергії, буде серцем цього міста. Недовіра «офіційній науці» в купі з усіма можливими теоріями змови, у яку вірить Саймон Мішо, і, мабуть, усе нове керівництво Проекту Венера, – еволюціонувала в такий собі гібрид наукового методу з додаванням філософії, нью-ейджу, виведенням нової науки, та ідеї про повторний перегляд усіх відкинутих наукою теорій і технологій, особливо в частині вироблення вільної енергії та вічних двигунів.

Детальніше розписував у розборі «Кінець Проекту Венера», у 4-му подкасті Саймона Мішо (ру)

Саме над цим будуть працювати не покладаючи рук десятки команд «вчених» у запланованому Інституті Прометея. Ця тема заслуговує на окрему статтю, частково вже розібрав у конспектах з інших подкастів Саймона Мішо.

Але якщо тільки припустити, що можна буде знайти гроші на таке місто, то одним з імовірних джерел може бути інтерес різного роду шарлатанів з магічним камінням, вічними двигунами і методиками, мати місце, що зветься дослідним центром, який проводить «незалежні дослідження». Щоб гучно оголошувати на сайтах, у відео та зі сцени, що ось вона «справжня наука», яка підтверджує ефективність чудодійних пігулок і вічних двигунів, а не та, куплена корпораціями «офіційна наука», – і тим самим збирати ще більше купюр в обмін на розвішування локшини на вуха довірливим клієнтам і послідовникам.

Нам обіцяють незабаром багатогодинний подкаст по Інституту Прометея. Чекаємо не дочекаємося. Згадайте, будь ласка, на ньому і про такий самий інститут нетрадиційної медицини, що стоятиме поруч.

Гроші, культура та власний роман-антиутопія

Які гроші? Пам’ятайте, ви тут працюєте за ідею. Саймон неодноразово зауважував, що зарплати не буде, принаймні доки не буде досягнуто якогось високого рівня прибутку, й інвестори наситяться доходом від інвестицій. Але це керівництво вирішуватиме, коли їм буде достатньо, щоб поділитися з роботягами нажитими грошима. Ви ж підписалися на безгрошове суспільство – працюйте, і не зважайте, дайте всю владу 40 філософам і ні про що інше не думайте, просто працюйте.

Безліч городів огортають кілька офісних будівель у центрі, є ще кільце з приватними будинками і кілька кілець залізниці. Місто живиться від торієвого реактора і потребує пари опріснювальних станцій.

Згадаймо, що місце обрано далеко від усієї цивілізації. Кудись дістатися за гострою потребою – буде тією ще задачею, а ось про все культурне життя і зв’язок із цивілізацією можна і забути. Ці хлопці хочуть скласти конкуренцію корпораціям, але згадайте, який вигляд мають офіси від Гугл і в яких умовах працюють їхні працівники.

Медицина, стоматологія, безпечні пологи, освіта, музичні концерти, клуби за інтересами, розваги – залиште це в минулому житті. Може інтернет там буде дозволено, але не ручаюся. На скільки можна втримати людей у таких умовах, якщо постійно не промивати їм як слід мізки? Наприклад, що весь інший світ палає у вогні, або ось-ось буде знищений, а працівникам дуже пощастило, що вони сюди потрапили – вони обрані з-поміж усіх для відродження всієї людської цивілізації. Загалом, буде не легко! Сюжет добре загорнутий, можна починати писати свій перуанський роман-антиутопію.

Підготовка до апокаліпсису – укриття в Перу

Ви могли якось подумати, що це за дивне місце обрано для містечка: воно ж зовсім не підходить для старту, не сприяє сільському господарству, випробуванням ядерної енергетики, діставатися далеко й дорого, уся цивілізація теж не близько, доставка дорога, землетруси, цунамі, соціальна нестабільність у регіоні, злочинність, посуха, безмежний порожній гірський хребет Анд і т.п….

Метакриза і Полікриза, панове. Вам про це вже скрізь повідомили, може ви були неуважні. Про це на кожному подкасті, про це рясніє оновлений сайт Проєкту Венера – усе йде підготовкою до того, що приблизно за 10 років людству настане кінець у його звичному вигляді. Залишиться небагато людей, а міста перетворяться на сцени з «Ходячих мерців» з падальниками, що вижили. Саймон і компанія хочуть закритися в місті від решти світу на 10 років, називаючи це «Відпочинком Жака», згадуваним у кількох минулих подкастах Саймона, і потім вийти у світ із найкращою пропозицією. Мабуть, переживаючи той самий апокаліпсис. Тільки уявіть, що відбуватиметься всередині закритого містечка всі ці 10 років і що розповідатимуть жителям, щоб утримати в місті.

За легендою, замішаною на всіх можливих змовах, про які ви, напевно, чули, корпорації приховують, що нафти залишилося на 8 років, а без неї настане колапс, і, поряд з глобальним потеплінням, всі надії на поновлювану генерацію енергії впаруються, коли з’ясується, що корпорації дурили нас щодо ефективності вітряної та сонячної енергії. Це за словами Саймона Мішо, а директори Проекту Венера не раз посилалися на цю літературу, і навіть рекомендують тепер її до прочитання на сайті, замість рекомендованої Жаком Фреско.

На цьому подкасті кілька разів обривали цю тему, можливо, не формат. Але на інших подкастах Саймон говорив цілком відверто про це місце і його справжню мету. А себе назвали аркадіанцями – хранителями знань, відроджувачами всієї цивілізації.

За словами Саймона, місце легко захищати, а воєнізована охорона та інші моменти щодо захисту – він не береться обговорювати публічно, але вони їх «посилено опрацьовують». Власне, не нова тема для спільноти виживальників, що в усі часи чекають на глобальний кінець під різними приводами, але для сторонньої людини це може бути відштовхуючим, тож ця тема не згадується в багатьох інтерв’ю, хоча і є єдиним логічним поясненням вибору місця.

Це Саймон розповідав у низці інших подкастів – ось тут зібрані окремо конспекти на 5 таких подкастів, якщо цікаво (ру).

Переробка шин і життя в еко-селі

Ще одне джерело доходу і товарів для міста. А от ніхто не подумав, як воно жити поруч із шахтою і заводами з переробки? Сенсу з того, що ви хочете єднання з природою, гармонії, але водночас обираєте найбрудніші роботи, що явно позначаться на здоров’ї.

План побудувати завод з переробки шин

Вам варто добре подумати, чим таке ком’юніті буде кращим за квітучі садочки місцевої еко-селинки, у більш придатних для життя широтах, на жителях яких не проводять різного роду експериментів. У пересічному еко-селі все просто-зрозуміло, як граблі, якими ви будете прополювати городик. І навіть не потрібно нічого створювати – їх тисячі. Обирайте найуспішніші, що ближчі до вас ідеологічно/духовно, і вперед. Зможете вільно жартувати біля багаття, співати пісень, мати змогу відвідувати своїх родичів на прийнятній відстані, з деякими грошиками в кишені, маючи вагу в раді села й ухвалюваних рішеннях, а також завжди можете змінити пріоритети в житті та легко перебратися на нову роботу в сусідньому місті або державі, нічим не ризикуючи.

Місто на торієвому ядерному реакторі у вашому криптогаманці

Скрізь, де тільки можна, йдеться про центральний елемент міста Венус Арантас – торієвий ядерний реактор. «Ми поставимо намет, а поруч із ним торієвий реактор» – саме так Саймон Мішо бачить започаткування цього містечка, ще навіть до шахти та переробки шин.

Чи варто нагадувати, що все, що пов’язано з атомною енергетикою, проходить найжорстокіші процедури перевірок, узгоджень і дозволів на найвищому рівні? Регіон, де планується містечко Венус Арантас – це скеляста місцевість, де землетруси не рідкість, і навіть 7-8 балів, цунамі – це запросто. Питання на засипку: чи дозволять купці ідейних людей, філософам, побудувати своє еко-селище з ядерним реактором у такому регіоні?

У таких справжніх держав, як Китай, процес узгодження першого тестового завантаження торієвого реактора, який ще перебуває наразі в розробці, справжнього торієвого реактора, тривав близько 5-10 років. І це ми ще не говорили про те, що такої технології просто немає для нікого, крім лабораторій, що її все ще розробляють – готового продукту немає. Ми не бачимо, як країни замовляють реактори, навіть на віддалене майбутнє, але Проєкт Венера разом із Саймоном Мішо вже зараз планують краудфандинг на цей проєкт.

А якби це справді було актуально, і технологія була достатньо відпрацьована – уявіть собі чергу з країн і корпорацій за дефіцитною пропозицією дешевої енергії. Який номерок у цій черзі випаде Саймону Мішо і борду директорів Проєкту Венера? Виходить, намет вони застовплять років так через 50-100? Чи буде жадати розробник, пріоритетно відправляти свої реактори в регіон із землетрусами, корупцією і високою злочинністю, людям із сумнівною репутацією, подкасти котрих збирають кілька тисяч переглядів? Один казус і гучний заголовок про аварію – і черга значно зменшиться.

Уся ця тема з торієвими реакторами дуже спекулятивна. І, увага, питання не в самій технології, хоча вас переведуть у цю площину, якщо спробуєте посперечатися.

По тихому замінили партнера на Сайті Проєкту Венера з аналогічною назвою, цього разу на справжню організацію

Є таємний партнер Проєкту Венера, «Торієва Мережа», яка ще недавно висіла в блоці партнерів на сайті Проєкту Венера, – ці товариші на повну і просувають торієві реактори, так ніби вони вже на полицях магазинів, а жадібні корпорації їх від нас ховають.
У мене вийшло ціле дослідження по Торієвій Мережі та її директору, Джеремайя Джозі, в рамках великого розслідування “Кінець Проєкту Венера”, якщо коротко – це ті ще шахраї, з фейковою біографією нафтового директора, фірмами-одноденками, які суди закривають раз на кілька років, обдуреними вкладниками, створенням криптовалютних гівно-монет із фейковими історіями та обіцянками: нібито на ресурсах золота і торію.

Ключовим Джеремайя вибрав торій, і як справжній інфо-циган, впився в тему, транслює всі можливі новини і фейки з цієї сфери, придумує свої новини. У нього є вигадана компанія з оборотами в мільйони доларів. Він навіть знаходить справжніх дослідників і вчених, обдурюючи гучними гаслами, історією про утиски його компанії корпораціями, і наявністю інших таких самих учених у цитуванні. Справжні, нечисленні вчені, слугують чудовою картинкою для нових інвесторів у «перспективні технології» і чергову криптовалюту.

Запуск крипто-монети, нібито під торієві запаси так і не відбувся на початку 2024 року. Але така ж по золоту – була запущена, одночасно з черговою ліквідацією його компаній за рішенням суду.
Одне з небагатьох інтерв’ю Джеремаї Джозі він дав Благотворчому Суспільству, апокаліптичному культу АллатРа, що також чекає на кінець світу, вірить у псевдонаукові джерела енергії, та загалом дуже навіть вписується в нові плани/бачення Проєкту Венера. Збіг?

Саме Джеремайя Джозі пообіцяв організувати торієві реактори, фінансування, землю в Перу, де планують будувати. І хоч, після наших розслідувань, це партнерство намагаються всіляко приховати, наприклад, замінивши в блоці партнерів на справжню організацію з майже ідентичною назвою – цього персонажа не так просто викинути з рівняння. Йому або справді досі вірить Роксана Медоуз, оригінальний керівник Проєкту Венера, або вже вся ця компанія почала грати в шахрайську гру, мімікруючи під запеклого афериста Джеремая Джозі, ось тільки під удар вони ставлять не фірму-одноденку, і вони так просто не переїдуть в іншу країну, тікаючи від розгніваних вкладників і судів.

Корпорації та контракт із дияволом

Корпорації нібито заважали Жаку Фреско, корпорації ховають невигідні технології, змовляються щодо переходу на поновлювані джерела і брешуть нам про ефективність сонячних панелей і вітряної енергії (все з тих самих слів команди нового Проєкту Венера з Саймоном Мішо на чолі). Корпорації навіть розробляють плани нових типів міст, і будуть вам диктувати як жити! «Ви не будете нічим володіти, але будете щасливі» – Ні! Ми створимо свою міні-корпорацію, а саме шахтарське містечко на гроші інвесторів, і будемо вже ми самі говорити, як вам жити!

Ось ви знаєте на що підписуєтеся? Роблячи репости, лайкаючи на автоматі або даючи пожертвування Новому Проєкту Венера Натанаеля Дінвідді і Саймона Мішо. Де тут навіть натяк на зв’язок із пропозиціями або підходами Жака Фреско? Цього разу Нейт провів велику презентацію про життя і діяльність Жака Фреско, щоб підкреслити, що ідеї Жака застаріли, а ті, хто дають їм «еволюцію», – це якраз самопроголошені наступники Натанаель Дінвідді та Саймон Мішо.

Якщо просто пофантазувати, про те, що вдалося втілити таке містечко – у що це може вилитися в реальності, а не у вашому райдужному сприйнятті та асоціаціях? Що дійсно стоїть за узагальненими гаслами, слизькими формулюваннями та обіцянками?

На скільки серйозно можна все це сприймати, коли навіть прості проєкти, на кшталт сайту Фонду Жака Фреско, транскрипції лекцій Жака Фреско, анонсовані як завершені й запущені – не працюють роками? А куди менші суми в 220 і 110 тисяч доларів по краудфандингу, не підкріплювалися обіцяною реалізацією в Проєкті Венера три рази з чотирьох?

Що ще цікавого з подкасту? Конспект

Подкаст планувалося вести у форматі спілкування, і це окремою врізкою додала ведуча, з пропозицією перемотати відео приблизно на годинку вперед. Але Нейт підготував об’ємну презентацію щодо Жака з екскурсом у біографію, намагаючись щоразу натискати на примарний зв’язок із тим, чим вони зараз зайнялися, проводячи неочевидні паралелі.

Подкаст “Створення держави з нуля – Проєкт Венера, Саймон Мішо”

Почали з Жака Фреско, щоб легалізувати себе, показати спадкоємність, і не важливо, що сама справа до Жака не відноситься. Це робиться для того, щоб сформовану аудиторію і всі ресурси, загалом усе, що було зібрано і напрацьовано за допомогою Жака Фреско, запустити в нову справу, в «Еволюцію Венери». У цьому блоці Нейт порівнює минулі течії техно-оптимізму про краще майбутнє тощо, але, як виявилося, корпорації захопили світ, змістивши фокус на дистопічне майбутнє, а Фреско просто продовжував нести в собі те колишнє, «вже не актуальне», бачення з початку 20 століття.

Нейт повідомляє, що винаходи Жака відхиляли, пригнічуючи появу певних технологій – «ось тут то ви побачите, що наша справа з Саймоном про те саме» – маючи на увазі Інститут Прометея з джерел енергії, заперечені наукою, як і дослідження Саймона, що не були прийняті науковим співтовариством. Жак засмучував своїми винаходами корпорації, як приклад наводиться приклад зі збірними будинками з алюмінію.

Роксана Медоуз: «Я хочу вам показати, як Саймон Мішо вписується в усе це, і як це пов’язано з прийдешньою Метакризою!» і далі… «Дехто з Борда директорів (а хто ж як не Нейт) посилено досліджував причини, чому ми опинилися в такій скрутній ситуації» – а по суті, дедалі більше закопуючись у ком’юніті та літературу преперів (вижівальщиків), і руху росту взад (Дегроуз), – так вони знайшли Саймона. «Ми побачили, що Саймон провів велике дослідження про нестачу ресурсів для переходу на зелену енергетику»

  • Зупинятися поки що на цьому дослідженні не будемо, достатньо вам буде знати, що за 3 роки існування воно так і не отримало позитивних рецензій, не публікувалося в наукових журналах, але обросло цілком обґрунтованою критикою справжніх вчених з цієї галузі, і є прямо протилежні рецензовані дослідження. Та й оскільки Саймон зробив те, чого не зробив Жак – порахував усі ресурси планети – Саймон відтепер головний.

Нейт: «Зелений перехід не спрацює – це пізно. Ми знайшли Саймона, який був попереду всіх зі своїм дослідженням. Ми змушені були зупинитися в подальших пошуках варіантів через дослідження Саймона Мішо, і Саймон уже був знайомий із Проєктом Венера.» «Тепер у нас є концепт Еволюції Проєкту Венера – адаптувати те, про що говорив Жак до обмежень, які ми маємо.» «Жака запитували, як перейти до реалізації, він нібито давав кілька ідей, а ось Саймон прийшов до кращого рішення.»

Саймон: «Ми розіб’ємо табір далеко від цивілізації, зробимо шахтарське селище, а потім воно переросте в індустріальну шахту й організує місто навколо». «Філософія руху зростання назад – дуже корисна». «Я поєдную парадигми Дегроуз + циркулярна економіка + пермакультура + елементи дуже старих технологій»

“У 2008 побачив фільм “Дух часу” – і це було найкрутіше, що бачив, але на той час уже вивчав ліміти росту, і не розумів, як цього можна досягнути” – Саймон жив у спільноті вижівальщиків в Австралії, які готувались до апокаліпсису, та просував усі ті ж самі ідеї, ну а тепер ще й написав собі “дослідження” на 1000 сторінок, на яке постійно посилається. «…за цим Проєкту Венера не вистачало кроків до реалізації, але зараз я можу дати цю реалізацію, і зробити це так, як треба!».

«Ми побудуємо місто на 10.000 осіб. Знадобитися 1-3 мільярди доларів» – в інших подкастах називалося і 5, і 10 мільярдів, і схоже, що цифра просто зі стелі. «…саме поселення обійдеться у 800 мільйонів або 1-2 мільярди»

Джерела фінансування: Grassroots funding – мобілізація місцевих бюджетів і людей (удачі в Перу). «Залучимо капітал. Є люди, що хотіли б асоціюватися з тим прогресом, який ми запропонуємо.» «У нас може бути проблема інша, що ми отримаємо занадто багато грошей надто швидко». «Другий тип інвестора – хочуть прибуток на інвестиції». «Індустріальна пермакультура». «Беремо відпрацьовані шини і переробляємо на дизель, і ще робимо ще різні штуки з місцевих матеріалів». «Усі працюють, отримують усе необхідне, через якийсь час ми дамо зарплату, щоб можна було виїжджати.»

Ведучі запитали скільки людей зараз працюють над цим? Наші герої з’їхали з теми – насправді лише кілька людей: троє з борду директорів Проєкту Венера, Саймон Мішо, Джеремайя Джозі. Є ще кілька волонтерів, що не розуміють, що до чого, і, як виявилося, зайняті не цим проєктом – їм на віддушину і на поговорити залишили аквапонний проєкт теплиці в Індії, і завсідники організували дискусійний клуб, збираючись раз на тиждень, і нібито займаючись важливою справою.

Саймон: розіб’ємо намет і поставимо поруч торієвий реактор – і це змінить світ. «Хіпі ком’юніті не змогли протриматися разом, але є хороші комуни – на кшталт Аміші» і ще якісь кілька, явно релігійних, їх ставлять за приклад. Оце приклад.

Лабораторія Ігор, Віктор Шеубергер, який хотілося б очолив, – буде 40 людей вчених і філософів, які дискутуватимуть і уявлятимуть, як нам усім краще жити.

3-4 офісні будівлі, навколо будуть житлові споруди, а далі заводи і майданчики. «Це буде маленьке шахтарське містечко.»

«Ми не шукаємо нових -ізмів» – але тут брешуть, тому що ніякої альтернативи політичній системі не дали, хіба що намагалися якось замаскувати свій політичний устрій. «Ком’юніті освічених індивідуумів».

Інтерв’юер родом із Чечні, і переймається тим, що щоразу, як хтось пропонує щось утопічне, – це перетворюється на диктатуру на кшталт Сталінізму і тому подібних систем.

«Який соціальний контракт дасть змогу існувати стійко? Одна людина візіонер веде проєкт, потім вона відходить і соціальний контракт руйнується.» – Якщо в нас зруйнується, каже Саймон, то ми відкотимося просто до стану «ми компанія, і в нас є певна робота».

Нейт: після смерті Жака в багатьох групах напруга, і ми намагаємося зібрати їх разом, пояснити, що ми робимо. (Так, звісно, і головний інструмент – тотальне мовчання, закритість, договори про нерозголошення, погрози та логічні маніпуляції в тих небагатьох оголошеннях, що були)

«Дослідницький інститут на 2000 вчених, інженерів тощо»

Гарне запитання було від ведучих – хто там захоче залишитися, а як же особисте життя, активності, культура тощо? що доступно тільки у великих містах, від чого страждають ті, хто вибрався далеко. – Не змогли відповісти по суті.

«Цикл Хайпа» – так Нейт називає період популярності Проєкту Венера і розвиток рухів на його основі.

Роксана: Рух був чудовий, надихаючий – але нам тепер потрібні люди іншого ґатунку, щоб цього домогтися.

Нейт: Метакриза диктує все

Роксана: Місто буде присвячене виживанню людської цивілізації. Треба прагнути до того, щоб це не повернулося до того, з чого ми починали… (тут її обірвали на відповіді)

Нейт: Ми хочемо бути радниками – члени директорів. Наше завдання бути монахами… (відповідь на цьому обірвали, щось Нейт почав видавати зайвого)

Мішо: У нас потім буде ще й університет. Нейт хоче побудувати бібліотеку.

І під кінець, Саймон зачитав з аркуша суть: «Це – еволюція Проєкту Венера, що живиться від нетрадиційних, але зрілих джерел енергії і працює в новій парадигмі управління ресурсами. Ми пропонуємо розробити спосіб більш відповідального ставлення до планетарного середовища і нову парадигму суспільного договору і того, як ми можемо жити. Ми побудуємо технологічний інноваційний центр в абсолютно нетрадиційному місті з метою розробки нової енергії, нової сировини і нової парадигми виробництва, керованої більш соціально зрілим типом суспільства.»

Висновки

Ну вже висновки робіть самі. Намагався прямо цитувати, що почув тут або на інших подкастах. Це не я сам придумав, це можна почути від головних героїв цієї статті. Проєкт Венера раніше асоціювався з науковим методом, еволюцією суспільства в безгрошове суспільство через створення високотехнологічних автоматизованих міст, із соціальним проєктуванням і розкриттям потенціалу кожної людини, автоматизацією всіх нудних і небезпечних робіт, різким зменшенням злочинності й відмовою від політичного устрою, глобальною орієнтованістю на покращення життя всього людства та, як наслідок, припинення воєн і конфліктів , а також із багато чим іншим, що знайшло відгук у мільйонів людей по всьому світу.

Шкода, що такі чудові ідеї потрапили не в ті руки, руки, які просто-таки закопують на наших очах, як самі ідеї, так і їхню репутацію під шарами псевдонаук, змов і навіть маніпуляцій публікою та відвертого шахрайства. Що частково вдалося саме нам призупинити – адже краудфандинг у мільйон доларів на це місто обіцяли ще в грудні 2023 року, планувалося, що він ось-ось побачить світ на тижні, разом із запуском криптовалюти Торія. Як мінімум, зрив цього великого обману вже вважаю нашим досягненням.

Досі не зрозуміло, як просувати оригінальні ідеї Жака Фреско і працювати над їхньою реалізацією, коли матеріали, назви і все напрацьоване десятиліттями опинилося у власності кількох людей, які вже не бачать у них сенсу, окрім як перетиснути всі соки у найгрубіший та найбезпардонніший спосіб у їхнє нове починання.

Поділіться статтею з друзями та соцмережами, а також розгляньте можливість підписатися на спонсорство або зробити одноразовий внесок, щоб підтримати наш проєкт – це дасть змогу продовжити роботу над популяризацією та реалізацією оригінальних ідей Жака Фреско.
Дякуємо!

Читайте далі…